Амброзія полинолиста – небезпечний карантинний бур’ян

Амброзія полинолиста – один з небезпечних карантинних бур’янів. Це однорічна рослина родини складноцвітних. Через свою виняткову шкодочинність, негативний вплив на здоров’я людей амброзія посідає одне з перших місць серед злісних бур’янів.
Рослина рясно зустрічається на урбанізованих, занедбаних, кинутих площах, в зонах відчуження, на берегах зрошувальних каналів, узбіччях шляхів сполучення та ін. Домінування амброзії полинолистої у фітоценозах визначається ступенем порушення рослинного покрову. Пилок амброзії викликає в людей захворювання на поліноз: спостерігається втрата працездатності, з’являється набряк слизових оболонок очей і верхніх дихальних шляхів, розвивається астма. Алергени, що містяться в листі, викликають дерматити. В пилку амброзії містяться особливі білки – антигени Е і К. Через слизову оболонку антигени потрапляють до лімфи і крові, спричиняючи захворювання.
Комплексна боротьба з амброзією передбачає проведення:
– Фітосанітарних заходів: контроль за фітосанітарним станом підкарантинної продукції, сертифікація такої продукції, локалізація вогнищ бур’яну, запровадження і скасування карантинного режиму. Впровадження карантинного режиму передбачає проведення комплексу заходів, спрямованих на ліквідацію вогнищ амброзії і попередження її подальшого розповсюдження.
– Агротехнічних (ліквідаційних) заходів : застосування гербіцидів, створення агрофітоценозів, механічне скошування тощо.
На території з карантинним режимом здійснюється комплекс спеціальних карантинних заходів, спрямованих на знищення вогнищ карантинного бур’яну та запобіганню його подальшого розповсюдження (відповідно до ст.10 Закону «Про карантин рослин»). Враховуючи велику шкоду амброзії полинолистої як для сільського господарства, так і для здоров’я людей, боротьба з нею є одним з найважливіших завдань всіх землекористувачів. Порушення вимог відносно виконання фітосанітарних заходів щодо знищення амброзії полинолистої спричиняє за собою накладення штрафів як на посадових осіб, так і на громадян згідно ст. 105 Кодексу України «Про адміністративні правопорушення».
Поза межами населених пунктів ефективним є застосування гербіцидів.
Знищуйте амброзію полинолисту – небезпечний карантинний бур’ян!

Почни боротьбу з амброзією полинолистою уже сьогодні!

Серед найважливіших завдань, що постійно постають перед суспільством у весняно - літній період є боротьба з шкідливими організмами, а особливо з карантинними.

Одним з видів шкідливих організмів є амброзія полинолиста – небезпечний для людини і довкілля бур'ян, який засмічує подвір'я та вулиці, присадибні ділянки, сади, парки, пустирі, узбіччя доріг, залізничні насипи, береги річок та ставків.

Негативний вплив на довкілля значно поширюється при її проникненні на необроблені землі з порушеним трав'янистим покривом, За відсутності, у більшості випадків, у складі рослинності таких земель конкурентноздатних щодо амброзії рослин виникають найкращі умови росту і розвитку карантинного буряну, кількість сходів якого може дорівнювати декілька тисяч на квадратному метрі.

Тому, одним з основних завдань на даний час кожного жителя Новобужжя є виявлення та локалізації карантинних бур'янів, а також визначення основних напрямків для локалізації амброзії полинолистої на території міста, населених пунктів.

Доречно буде нагадати що 16.02.2010 набув чинності Закон України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у сфері поводження з відходами" від 21.01.2010 №1825-VІ, яким внесені зміни до статей 52, 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення. За невиконання заходів щодо боротьби з карантинними рослинами передбачається адміністративне покарання.

Згідно змінам встановлена адміністративно відповідальність у вигляді накладання штрафу на громадян від двадцяти (340 грн.) до вісімдесяти (1360 грн.) неоподаткованих мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян – суб'єктів підприємницької діяльності – від п'ятидесяти (850 грн.) до ста (1700 грн.) неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Звертаємося до мешканців міста, організацій, закладів освіти з проханням прийняти участь в виконанні заходів щодо боротьби з карантинними рослинами, та не допустити розповсюдження карантинних рослин на території міста, району.

Обережно! Карантинні організми!

Амброзія полинолиста належить до карантинних бур'янів, які наносять великої шкоди не лише сільському господарству, але й здоров'ю людини. Батьківщиною амброзії є Північна Америка. Засмічує вона усі польові культури, сади, городи, узбіччя доріг, залізничні насипи, луки та пасовища, пустирі та інші необроблювані землі. Надмірно висушує і виснажує грунти, при великому забур'янені культурні рослини гинуть. Загальна площа засміченості амброзією полинолистою в Україні у 2006 році складала 1,3 млн. га.

За сприятливих умов амброзія досягає 2 метрів висоти, а щильність сходів може досягати 5-7 тис. шт. на 1 га. Розмножується амброзія насінням, яке утворює у великій кількості. Добре розвинені рослини можуть давати по 30-40 тисяч насінин, а окремі екземпляри до 80-100 тисяч. Насіння зберігає схожість у ґрунті до 40 років.

Рослини амброзії виробляють величезну кількість пилку та насіння. Квітковий пилок є дуже небезпечним і шкідливим для людини. При вдиханні з повітрям в період цвітіння, з середини липня до настання осінніх заморозків, потрапляючи у ніс і бронхи, порушує зір, підвищує температуру тіла, викликає сльозотечу, різке запалення слизових оболонок дихальних шляхів. Це призводить до алергійних захворювань — амброзійного полінозу, або так званої “сінної лихоманки”, риніту, кон'юнктивіту, мігрені, кропивниці та супроводжується значним знесиленням організму. Лікування алергії, спричиненої пилком амброзії, тривале й важке.

Щоб запобігти розповсюдженню амброзії необхідно:

· проводити своєчасне виявлення амброзії з подальшим її знищенням;

· прополювання та виривання з корінням до цвітіння, в період, коли вона досягає 15-20 см (травень-липень). У цей час рослина легко виривається і такий спосіб є досить ефективним;

· скошування рослин в період утворення зелених плодів, доки не висипалось насіння.

Вести боротьбу з цією злісною карантинною рослиною треба усім разом: санепідемстанції, екологічній службі, адміністративно-технічній інспекції, підприємствам, навчальним закладам, всій громадськості.

Стаття 22 Закону України “Про забезпечення санітарного та епідемічного добробуту” зобов'язує утримувати земельні ділянки та території в належному санітарному стані не тільки органи виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємства, але й всіх громадян.

Кiлькiсть переглядiв: 1049

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.